Dzisiaj przetestowano: 30 osóbŁącznie: 23937 przebadanych

Iloraz inteligencji

Iloraz inteligencji (IQ - od intelligence quotient) - wartość liczbowa testu psychometrycznego, którego celem jest pomiar inteligencji. Wartość ta nie jest absolutną miarą inteligencji, lecz ma jak każda jednostka miary używana do pomiaru charakter relatywny.

Test inteligencji

Test inteligencji - test mierzący poziom inteligencji. Rozkład wyników testu jest w przybliżeniu opisywany krzywą Gaussa (tzw. "krzywa dzwonowa"). Test jest tak konstruowany, aby średni dla danej populacji (kraj, grupa wiekowa) wynik testu wynosił 100 jednostek, natomiast średni rozrzut statystyczny wyników wynosił 15 (w innych skalach 12). Oznacza to, że wynik od 85 do 115 wskazuje na przeciętną inteligencję (ok. 68% wszystkich wyników w populacji); wynik powyżej 115 wskazuje na inteligencję wyższą niż przeciętna, zaś poniżej 85 na inteligencję niższą niż przeciętna. Testy mierzące IQ (II - Iloraz Inteligencji) muszą być od czasu do czasu kalibrowane od nowa, ponieważ wykonanie różnych zadań zmienia się ze zmianami kulturowymi (np. zmianie ulega znajomość różnych słów), a nadto w krajach rozwiniętych istnieje stała tendencja do wzrastania średniego ilorazu inteligencji całej populacji (tzw. efekt Flynna).

Ciekawostki na temat twojego mózgu

Twój mózg jest najbardziej energożernym elementem organizmu. Mózg stanowi tylko 2% masy ciała, ale wykorzystuje aż 20 procent ciała z produkcji energii. Energia jest wykorzystywana przede wszystkim na tworzenie elektrycznych impulsów, którymi się komunikują neurony. Twój mózg zużywa 25 watów mocy podczas fazy czuwania . Ilość takiej energii wystarcza do oświetlania pokoju żarówka. Twój mózg zawiera około 100 miliardów neuronów, jest to ok. 16 razy więcej od liczby ludzi na Ziemi. Każda z nich łączy się do ok. 10.000 innych neuronów. To ogromne liczby połączeń otwiera drogę do masowego przetwarzania równoległego bodźców w obrębie mózgu. Mózg, który posiadasz może na niektórych polach dorównywać, a w innych prześcigać najlepszy superkomputer obecnych czasów. Neurony mogą się mnożyć w tempie 250.000 neuronów na minutę podczas pierwszych miesięcy ciąży. Te miesiące mogą bardzo zaważyć na tym, czy będziemy kończyć edukacje na szkole podstawowej, czy np. uzyskamy doktorat. Błędem jest przekonanie że korzystamy tylko z jego 10% . Obecnie neurofizjolodzy wiedzą, że wykorzystany jest obszar całego mózgu. Wcześniej nie było możliwości badania aktywności mózgu podczas różnych czynności . Mózg jest chroniony jak żadny inny organ. Nie ma takiego organu , który otoczony jest strukturą kostną o grubości ok 1 cm i opatulony trzema rodzajami opon mózgowo-rdzeniowych. Nie komunikuje się z resztą ciała jak inne tkanki, funkcję wymiany pomiędzy resztę ciała, a mózgiem przeprowadza tkanka glejowa. Taka szczelna ochrona jeszcze długo będzie uniemożliwiać dokładne badanie mózgu.
Strona Główna | Rozpocznij test IQ | Ciekawostki IQ | Statystyki | TOP100 | O nas | Regulamin | Regulamin usług i serwisów SMS | Reklamacje | Kontakt